چهارشنبه, آوریل 17, 2024
تکنولوژی

Asus RT-AXE7800 در تست: بسته کامل WLAN 6E

این روتر سه باند (2.4 گیگاهرتز، 5 گیگاهرتز و 6 گیگاهرتز) چند هفته است که WiFi قابل اعتماد را در سراسر خانه من ارائه می دهد. تماس‌های ویدیویی، پخش فیلم و بازی‌ها بسیار نرم بودند. پایداری ثابت بوده است، با یک به‌روزرسانی سیستم‌افزار که چند دقیقه طول می‌کشد، تنها زمان خرابی تا کنون بوده است. RT-AXE7800 اکثر رقابت را برای سرعت و تأخیر در فاصله نزدیک در هر دو باند 5 گیگاهرتز و 6 گیگاهرتز از بین برد، در حالی که نتایج قابل احترامی را در مسافت های طولانی تر ارائه داد. عملکرد در باند 2.4 گیگاهرتز متوسط ​​بود.

محدوده نقطه ضعف باند 6 گیگاهرتز است، زیرا Wi-Fi 6E عملکرد محدودی دارد و بنابراین با دیوارها و سایر موانع به شدت کاهش می یابد. اما حتی با وجود این محدودیت‌ها، Asus RT-AXE7800 با سایر روترهای Wi-Fi 6E که من آزمایش کرده‌ام، از جمله سیستم‌های مش مانند Nest Wifi Pro (7/10، WIRED Recommends) و Wyze Mesh Router Pro، مطابقت داشت یا عملکرد بهتری داشت. این نزدیک‌ترین تطابق از نظر عملکرد با گران‌تر Netgear Nighthawk RAXE300 بود (7/10، WIRED توصیه می‌کند).

یکی از نقاط ضعف بالقوه ای که در Asus RT-AXE7800 یافتم، سرعت انتقال فایل بود، آزمایشی که در آن یک فایل 2.2 گیگابایتی را از یک رایانه شخصی در شبکه به دیگری کپی می کنم. به طور مداوم بیش از چهار دقیقه طول کشید تا این انتقال انجام شود که کمی کمتر از میانگین بود. آخرین سیستمی که من تست کردم، Eero Pro 6E، به طور متوسط ​​یک دقیقه و 14 ثانیه طول کشید.

کنترل هزینه

هنگام خرید روتر باید موارد زیادی را در نظر گرفت، بنابراین بیایید نگاهی به این موضوع بیندازیم که ایسوس RT-AXE7800 برای چه کسانی است. سیستم‌های مش ممکن است وسوسه‌انگیز باشند، اما برای کسانی که قابلیت‌های متوسطی دارند، یک روتر واحد اغلب منطقی‌تر است. RT-AXE7800 سرعت های سریع تری نسبت به اکثر سیستم های مش که در اکثر خانه های 1600 فوت مربعی خود آزمایش کردم ارائه می دهد. نمی تواند فاصله را حفظ کند، اما من مجبور شدم به حیاط خلوت خود بروم تا آن را احساس کنم.

در حالی که پشتیبانی از Wi-Fi 6E فقط در صورتی شما را وسوسه می کند که دستگاه هایی داشته باشید که می توانند روی باند 6 گیگاهرتز متصل شوند، اگر در یک منطقه شلوغ زندگی می کنید می تواند بسیار مفید باشد. در خانه‌های کوچکتر یا بلوک‌های آپارتمانی که روترهای همسایه‌تان می‌توانند تداخل ایجاد کنند، اتصال در این باند 6 گیگاهرتز می‌تواند جهش‌های بزرگی در سرعت و ثبات ایجاد کند. اگر از خانه با لپ‌تاپ یا تلفن مجهز به Wi-Fi 6E کار می‌کنید و نزدیک روتر می‌نشینید (ایده‌آل در همان اتاق)، ایسوس RT-AXE7800 خرید خوبی است.

اگر می‌خواهید کنترل‌های والدین یا امنیت شبکه را داشته باشید، این روزها بسیاری از روترها و سیستم‌های مش به اشتراک‌های گران قیمت نیاز دارند. Netgear Nighthawk RAXE300 یک نمونه خوب است که در آن هزینه 170 دلار در سال برای تهیه هر دو است. ایسوس کنترل‌های والدین محکمی را ارائه می‌کند که به شما امکان می‌دهد زمان‌بندی خرابی، محتوای نامناسب را فیلتر کنید و فعالیت‌های خاص را مسدود کنید. همچنین AiProtection Pro مجهز به Trend Micro برای ارائه امنیت جامع از جمله فایروال، اسکن امنیتی، جلوگیری از نفوذ، مسدود کردن وب سایت های مخرب و موارد دیگر وجود دارد. ایسوس هر دو را به صورت رایگان برای طول عمر روتر RT-AXE7800 شما ارائه می دهد که بسیار عالی است.

اگر ویژگی بزرگتری دارید، ممکن است چیزی از راهنمای ما را برای بهترین روترهای مش وای فای ترجیح دهید، اگرچه شایان ذکر است که پشتیبانی از AiMesh در اینجا اتصال روترهای ایسوس را برای ایجاد یک فرم مش آسان می کند. اگر این مسیر را طی می‌کنید و از RT-AXE7800 به‌عنوان روتر اصلی خود استفاده می‌کنید، یک بک‌هول سیمی توصیه می‌شود زیرا نمی‌خواهید روترهایی که از باند 5 گیگاهرتز شما استفاده می‌کنند به یکدیگر متصل شوند.

افرادی که راضی هستند کمی بیشتر برای Wi-Fi 7 صبر کنند، باید راه حل ارزان تر Wi-Fi 6 را از راهنمای ما در مورد بهترین روترهای Wi-Fi در نظر بگیرند. اگرچه RT-AXE7800 بسیار گران است، اما عملکرد خوبی دارد، گزینه‌های جایگزین Wi-Fi 6E با قیمت مشابه را ارائه می‌دهد و بدون هیچ هزینه پنهانی ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *